۲۷ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۲۷, ۱۳۹۸

قوز قرنیه

فروردین ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

قوز قرنیه

قوز قرنیه یا کراتوکونوس ، یکی از بیماری های چشم است که از سنین جوانی شروع می شود و تا سنین ۴۰ الی ۵۰ سالگی به تدریج ، پیشرفت می کند.

در بیماری کراتوکونوس به مرور زمان قرنیه چشم فرد ، نازک می شود و حالت نامنظم به خود میگیرد.

به طور طبیعی ، قرنیه چشم مانند یک کره است ولی فردی که مبتلا به بیماری قوز قرنیه باشد دارای قرنیه ای برآمده است که حالتی مخروطی دارد. ( جراح چشم تهران )


قوز قرنیه چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

شکل غیرطبیعی قرنیه از ورود نور به چشم و تمرکز نور بر روی شبکیه چشم جلوگیری می کند، این امر باعث خطای دید و مشکلات دید بیمار می شود.

بیماری کراتوکونوس در مراحل اولیه منجربه تاری دید و مشکلات خفیف بینایی می شود به همین دلیل افراد اهمیتی به آن نمی دهند و همین امر منجربه پیشرفت بیماری می شود.

به طور معمول بیماران زمانی به چشم پزشک مراجعه می کنند که علاوه بر مشکلات خفیف بینایی دچار حساسیت به نور نیز شده باشند.

به طور معمول بیماری کراتوکونوس از دهه دوم یا سوم زندگی فرد شروع می شود بینایی را به طور خفیف تحت تاثیر قرار میدهد.

به همین دلیل در اوایل جوانی اگر با تاری دید مواجه شدید برای تشخیص علت ، حتماً به جراح و متخصص چشم مراجعه کنید.

میزان قوز قرنیه ارتباط مستقیمی با بینایی دارد و هرچه قرنیه ، بیشتر تخریب شود بینایی به همان میزان ، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.
روش درمان قوز قرنیه

روش درمان بیماری کراتوکونوس با توجه به میزان پیشروی آن تعیین می شود به همین دلیل در ابتدا بیمار باید توسط فوق تخصص شبکیه معاینه شود تا مشخص شود چه روشی برای درمان مناسب تر است .
روش های بسیاری برای درمان قوزقرنیه وجود دارد مانند:

استفاده از لنزهای تماسی : این روش زمانی استفاده می شود که بیماری در مراحل اولیه باشد.

لنزهای تماسی متفاوتی ساخته شده اند که هدف آن ها ، پوشش دادن نامنظمی های سطح قرنیه می باشد.

کاشت رینگ داخل قرنیه : این روش نیز نامنظمی های سطح قرنیه را تا حد زیادی بهبود می بخشد.
روش Cross Linking : در حال حاضر تنها درمان شناخته شده ای است که روند پیشرفت قوز قرنیه را متوقف می سازد و با یک سری تغییرات شیمیایی ، بافت قرنیه را تقویت می کند و موجب استحکام آن می شود.
پیوند قرنیه : در صورتی که بیماری پیشرفت بسیاری داشته باشد و روش های دیگر برای بهبود پاسخگو نباشند، انجام پیوند قرنیه آخرین راه برای درمان قوز قرنیه چشم می باشد.

انتخاب روش درمان ، بستگی به میزان مهارت جراح چشم و میزان پیشروی بیماری دارد به همین دلیل برخی اوقات، جراح چشم برای کسب نتیجه بهتر از یک روش درمانی یا ترکیب چند روش درمانی استفاده می کند.